Żywa Róża (Żywy Różaniec)
Koło Różańca świętego obejmuje 20 osób, które na wspólnym spotkaniu wymieniają między sobą tajemnice różańcowe tak, aby co dzień odmawiając jedną dziesiątkę różańca (l Ojcze nasz..., 10 Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...) rozważać otrzymaną tajemnicę z życia Pana Jezusa i Maryi. W ten sposób dana grupa 20 osób tworzy Żywą Różę, w której każdego dnia członkowie odmawiają cały różaniec.
Grupie przewodniczy zelator (-ka), który ma listę uczestników, dba o regularną wymianę tajemnic Różańca w grupie, a także przewodniczy spotkaniu Żywej Róży, na którym wymienia się tajemnice i modli się przynajmniej jedną dziesiątką różańca.
Zelator (-ka) dba, aby w razie nieobecności kogoś na spotkaniu, przekazać tajemniczkę nieobecnym, a w razie, gdyby ktoś z grupy zrezygnował, zelator troszczy się o znalezienie kogoś na jego miejsce, aby grupa była pełna.
Opiekę nad Różami sprawuje Proboszcz, lub ksiądz moderator, który jest w stałym kontakcie z zelatorami poszczególnych Róż. Zelator(-ka) powinien przynajmniej raz w miesiącu skonsultować się z księdzem moderatorem, by omówić bieżące problemy w funkcjonowaniu grupy modlitewnej i zapoznać się z problemami parafii i Kościoła, które trzeba omodlić.
Poszczególne Róże w parafii nie działają na zasadzie konkurencji między sobą, ale w jedności Chrześcijańskiej miłości wspierając się wzajemnie i razem podejmują modlitwę np. przy wymianie tajemnic, czy w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.
Róże mają prawo do korzystania z kościoła i pomieszczeń parafialnych w celu zorganizowania swych spotkań, czy to modlitewnych czy dotyczących świętowania (np. opłatek, dzielenie się święconką wielkanocną, imieniny). Mogą prenumerować czasopismo Różaniec, Rycerz Niepokalanej lub inne czasopisma w celu pogłębienia swojego życia duchowego.
Tradycja Róż Różańcowych związana jest ściśle z dziełem misji. Róże od początku wspierały misjonarzy na całym świecie głównie modlitwą w intencji misji, a także ofiarami pieniężnymi. Róża może organizować zbiórki pieniężne w ramach swej grupy (w miarę możliwości i za zgodą członków), aby wspierać różne dzieła kościelne. Zelator zachowuje wówczas blankiety wpłat i zeszyt składek do ewentualnego wglądu członków Róży. W razie przekazania pieniędzy na parafię czy dzieła charytatywne Proboszcz potwierdza pieczęcią parafii.
Jeśli członkowie Róży podjęliby decyzję wspierania misji (chcieliby być Żywym Różańcem Misyjnym) także pieniężnie, to zelator może, co miesiąc zbierać od członków ustaloną kwotę, którą przesyła przekazem pieniężnym na Papieskie Dzieło Misyjne. Róże Różańcowe modlą się w intencji wspólnej, o której informuje zelatorka lub kapłan (w razie nie podania intencji). Róże modlą się w intencji misyjnej wyznaczonej przez Papieskie Dzieło Misyjne na dany miesiąc. W podanej intencji wszyscy odmawiają dziesiątkę Różańca przez miesiąc (chyba, że są inne potrzeby). Róże Różańcowe w parafii mają swój sztandar używany w czasie uroczystości parafialnych i w procesjach oraz Różaniec procesyjny. Róże mają swój poczet sztandarowy (trzy osoby) do noszenia sztandaru.
W naszej Wspólnocie Żywy Różaniec istnieje od 1974 roku. Na początku było tylko jedno Koło różańcowe. Od 2002 roku istnieje 5 Kół Żywego Różańca:
I Koło: pod wezwaniem „Św. Jana Pawła II” - zelatorka: Marianna Bujnowicz
II Koło: pod wezwaniem „Św. Faustyny” - zelatorka: Helena Grabowska
III Koło: pod wezwaniem „Św. Urszuli Leduchowskiej” - zelatorka: Jadwiga Paczkowska
IV Koło: pod wezwaniem „Św. Walentego” - zelatorka: Henryka Podębska
V Koło: pod wezwaniem „Św. Jana Bosko” - zelatorka: Katarzyna Mielczarek.
Moderatorem wszystkich Kół jest S. Wacława (Maria) Kęska - Urszulanka Serca Jezusa Konającego S.J.K.
W każdą III Niedzielę miesiąca Żywy Różaniec spotyka się na Nabożeństwie adoracyjnym. Następnie w salce parafialnej Zelatorki wraz ze swoimi podopiecznymi przy herbacie prowadzą przyjacielskie rozmowy, wymieniając również sobie nawzajem tajemnice Różańca. Głowna Zelatorka - Siostra Wacława przekazuje również główną intencję modlitwy różańcowej na kolejny miesiąc. Żywa Róża każdego miesiąca zamawia również intencję mszalną w aktualnych potrzebach Kościoła, Ojczyzny i Parafii.
Katecheci naszej parafii są zobligowani do założenia Żywego Różańca wśród dzieci i młodzieży.